Eventbrite - 48th AWD Exemplification of the Fourth Degree

Thumm1Sir Knight Mike Thumm is a dedicated leader and member of the Knights of Columbus in Maryland and the Archdiocese of Washington District of the Fourth Degree.  Knights of Columbus leadership positions have included Grand Knight, Faithful Navigator, District Deputy, and he currently serves as Master of the Archdiocese of Washington District.  He worked as a federal employee as the Weapons Control System Lead for the Tomahawk Weapons System Program at the Naval Air Systems Command, Patuxent River, Maryland from August 2009 to December 2015.  From October 2006 to August 2009 he was the Executive Director of the Center for Surface Combat Systems, Dahlgren, Virginia.  From July 2004 to September 2006, he supported the Tomahawk All-Up-Round Program (PMA-280) as the Civilian Operations Officer at Naval Air Station, Patuxent River, Maryland.  He retired from active duty in the U.S. Marine Corps in May 2003 from the position of Commanding Officer, Marine Aviation Detachment, Naval Air Station, Patuxent River, Maryland.

Mike was born in Lowell, Massachusetts on 3 Nov 1953.  He graduated from Alton High School, in Alton, New Hampshire in 1971, the United States Naval Academy, Annapolis, Maryland in 1975, and received a Masters Degree in Systems Management from the University of Southern California in 1987.

Following the Basic School and flight training, he was designated a Naval Aviator in June 1977.  He reported to Marine Attack Training Squadron (VMAT) 102, MCAS, Yuma, Arizona for training as an A-4 “Skyhawk” pilot.  In February 1978, he reported to Marine Attack Squadron (VMA) 223 at MCAS Cherry Point, North Carolina, serving as Logistics Officer until November 1979.  He was then assigned as Marine Aircraft Group (MAG) 32 Adjutant.  During July, 1980, he reported to the 3rd Marine Division (MARDIV), Okinawa, Japan for duty as the Air Liaison Officer, 3rd Battalion, 9th Marines.

Upon unit rotation to the 1st MARDIV, Camp Pendleton, California in May 1981, he was transferred to Training Squadron (VT 7), NAS, Meridian, Mississippi as a flight instructor.  His additional duties included Aircraft Division Officer, Standardization Officer, and Safety Department Head.  Mike was designated the Squadron Instructor of the Year in 1983, and the Chief of Naval Air Training (CNATRA) Instructor of the Year and recipient of the Navy League’s David S. Ingalls Award in 1984.

Returning to MCAS Cherry Point in October 1984, he underwent conversion flight training in the AV-8A “Harrier” aircraft at VMAT 203, reported to VMA 542 in April 1985 and was assigned as the Logistics Officer.  In June 1986 he became the squadron Aircraft Maintenance Officer, following squadron conversion to the AV-8B “Harrier II” aircraft.  

Mike was assigned to 1st MAW, Iwakuni, Japan in July 1987 as Officer-In-Charge, Hornet/Harrier Introduction Team.  He flew the OA-4M aircraft with Headquarters and Maintenance Squadron (H&MS) 12.

He attended Armed Forces Staff College in Norfolk, Virginia from August 1988 to January 1989.  He then transferred to the Office of the Assistant Secretary of Defense for Public Affairs as a Freedom of Information and Security Review action officer.  In February 1992, he reported to VMAT 203, the Harrier Fleet Replacement Squadron, for AV-8B refresher and instructor training.  He became Squadron Executive Officer in April 1992, and served as Commanding Officer from June 1993 through June 1995.  He served on the Joint Staff from July 1995 through June 1998 and was selected as the Joint Staff Action Officer of the Year for the period 1 April 1997 through 31 March 1998.  He was the Commandant of the Marine Corps Fellow in the Security Studies Program at MIT for Academic Year 1998-1999.  From June 1999 to July 2000, he served as Assistant Chief of Staff, G-3 (Operations),    1st Marine Aircraft Wing on Okinawa, Japan.  From September to December 2000 he underwent F/A-18 Transition training at VMFAT-101 at MCAS Miramar, California.  He commanded the Marine Aviation Detachment, NAS Patuxent River, Maryland from January 2001 to January 2003.  He worked as a Senior Analyst with Science Applications International Corporation (SAIC) from April 2003 to July 2004, supporting PMA-280.

Mike’s personal awards are the Defense Superior Service Medal, Legion of Merit, Defense Meritorious Service Medal, Meritorious Service Medal with gold stars in lieu of second and third awards, Joint Service Commendation Medal with oak leaf cluster in lieu of second award, the Navy/Marine Corps Commendation Medal and Navy/Marine Corps Achievement Medal.

He is married to the former Patricia Ann Harrington.  They reside in Lexington Park, Maryland.  They have two grown sons, Douglas and Christopher.

District Prayer Intentions

  • For the return to health of Becky Craigo
  • For the return to health of Deacon R. Fisher
  • For the return to health of Cecilia Dayao
  • For Matt Santangelo
  • For the return to health and speedy recovery of SK James Huse
  • For the cure of cancer for Wise Tennyson
  • For the return to health of Donnie Muntiuth
  • For Bill Goodwin
  • For the return to health of Rev. Robert Pittman
  • For the return to health and speedy recovery of SK Larry Smialek
  • For the repose of the soul of Edna Long
  • For the repose of the soul of Leslie Lee
  • For the repose of the soul of Harvey Evan
  • For the repose of the soul of Walter Thumm, father of District Master Mike Thumm
  • For the repose of the soul of SK Czar B. Martinez, FM, FDD, PGK, PFN - Former Master of the Archdiocese of Washington District
Go to top